MediaTek’ten LTE Destekli Sekiz Çekirdekli İşlemci

   
MediaTek’ten LTE Destekli Sekiz Çekirdekli İşlemci


MediaTek_MT6595

Tayvanlı MediaTek, son zamanlarda giderek iddiasını artırmaya devam ediyor. Qualcomm ile beraber akıllı telefon ve tablet pazarında kullanımı sürekli artan firma, Çin Elektronik Bilgileri Fuarı’nda yeni yongasetini duyurdu.

MediaTek MT6595 işlemcisi 4+4 şeklinde çalışıyor. ARM’ın geliştirdiği Big.LITTLE mimarisi üzerine geliştirilen bu işlemci dört adet 1.7 GHz hızında çalışan Cortex-A7 ve 2.2 GHz hızında çalışan Cortex-A17 mimarisine sahip çekirdek yer almakta.

Ayrıca yongaseti içerisinde grafik birimi olarak PowerVR G6200 GPU’su kullanılmış. 20 megapiksel çözünürlüğüe kadar kamera desteği sunan MTK6595 ayrıca 2K ve 4K oynatma ve kaydetme işlemi yapabilmekte. Ayrıca bu yongaseti firmanın iddiasına göre LTE destekli ilk sekiz çekirdeğe sahip yongaseti olduğu iddia edilmekte. Samsung’un Exynos 5 Octa işlemcisinin, LTE desteklemediğini de hatırlatalım.

32-bit destekli işlemci  modellerinden biri olan MediaTek MT6595‘i kulanan akıllı telefonların ilerleyen zamanlarda tanıtılması bekleniyor. Qualcomm’un birçok farklı modeli ile yarışacak olan MediaTek’in yeni yongaseti rakiplerine göre başarı toplamaya çalışacak.

Kaynak: ScrollEtiketler: , , , , , , ,


Henüz bu konuya yorum yapılmamış.
Konu Hakkında Yorumunuz: