Transcend SSD740; Daha Çok Performans

   
Transcend SSD740; Daha Çok Performans


Transcend_SSD740

Bugüne kadar pek çok ürünü incelediğimiz Tayvan merkezli depolama birimi üreticilerinden Transcend, SATA III arayüzüne sahip yeni 2,5” SSD modelini duyurdu. SSD740 adlı model, hem endüstriyel hem de performans odaklı bilgisayar kullanıcılarına hitap ediyor. 64GB, 128GB ve 256GB depolama seçeneklerine gelen SSD, 530MB/s okuma ve 470MB/s yazma hızına sahip. Yani 4K rastgele okuma-yazma hızı saniyede 283MB/s ve 267MB/s hızlarına ulaşıyor. Fiyatı hakkında henüz bir bilgi yok ancak yakın zamanda satışa sunulacak.

İlgili basın bültenini aşağıdan okuyabilirsiniz.

Transcend, yeni 2.5″ SATA III arabirimine sahip SSD740 modeli SSD’sini duyurdu. Hem endüstriyel cihazlar üzerinde hem de performans odaklı bilgisayarlar için üretilmiş bu yeni ürün, ultrabooklar, notebooklar, oyun bilgisayarları ve htpc’lerin yanısıra endüstriyel bilgisayarlar, taşınabilir endüstriyel cihazlar için de sağlam, dayanıklı ve performanslı bir ürün olarak göze çarpıyor.

Performans ve Dayanıklılık
Yeni nesil SATAIII 6Gb/s arabirimine ve DDR3 DRAM önbelleğine sahip model üzerinde gelişmiş JMicron JMF667H kontrolcüsü kullanılmış. Bu sayede veri transfer hızı 530MB/s okuma ve 470MB/s yazma hızına ulaşabiliyor. Yeni modelin 4k rastgele okuma/yazma hızı da oldukça etkileyici, saniyede 283/267MB. Bu sayede özellikle video, müzik ve imaj dosyası gibi yeniden sıkıştırılamaz veriler üzerinde iyi bir performans yakalamak mümkün. TRIM komut desteği sayesinde kullanıcı tarafından kalıcı olarak kaldırılmış veriler hemen silinirken, NCQ (Native Command Queuning) ile alınan okuma ve yazma komutları en yüksek performans sağlayacak şekilde ürün üzerinde çalıştırılıyor. Bu sayede SSD740 sağlamlığı ve performansı geliştirilmiş yüksek bir performans ürünü olarak karşımıza çıkıyor.

SSD740 7mm genişliği ve 52g ağırlığındaki yapısı ile ultrabooklar ve SFF (Small Form Factor) yapısındaki günümüzün popüler bilgisayarları üzerinde yada geriye uyumlu yapısı sayesinde SATA, SATAII yada SATAIII arabirimine sahip standart HDD kullanan güncelliğini yitirmiş olan bilgisayarların performanslarını arttırmak içinde kullanılabiliyor. Özellikle SSD’lerin yüksek performansın yanısıra hareketli parça içermeyen, az güç tüketen, darbeye dayanıklı yapısı ile bu tip teknolojik iyileştirmeler için çok uygun.

Yeni SATA DevSleep Desteği
Yeni yada eski nesil olsun özellikle taşınabilir bilgisayarlar üzerinde çok önemli bir konu olan güç yönetimi noktasında yeni bir teknoloji olan DevSleep özelliği de yeni SSD740 üzerinde yer alıyor. SATA-IO (Serial ATA International Organization) tarafından geliştirilen SATA DevSleep (Device Sleep) özelliği, PHY ve diğer devrelerin tamamen gücünü keserek SATA teknolojisinin en düşük güç harcama durumunda kalmasını sağlıyor. Basitçe açıklamak gerekirse, günümüzde kısmi olarak uyku modunda az da olsa güç harcayan ilgili devreler güç harcamıyor ve SATA arabirimi üzerinden tamamen kapanıyor ancak gerektiği anda da çok hızlı tepki vererek sorunsuz olarak çalışmaya devam ediyor.

SSD’nin uzun ömürlü olması için wear-leveling ve ECC (Error Correction Code) destekleri de ihmal edilmemiş. Ayrıca S.M.A.R.T. komut desteği sayesinde potansiyel sürücü hatalarının da önüne geçilmeye çalışılmış. Transcend’in yeni SSD modeli, SSD740 64GB, 128GB ve 256GB kapasitelerinde yakın dönemde raflarda olacak.Etiketler: , , , , , ,


Henüz bu konuya yorum yapılmamış.
Konu Hakkında Yorumunuz: