3 GHz Hızında Mobil İşlemciler 2014’te Geliyor

   
3 GHz Hızında Mobil İşlemciler 2014’te Geliyor


 

ARM_mobil_islemci

ARM tabanlı işlemcilerin egemen olduğu akıllı telefon ve tablet pazarında 3 GHz‘li hızlara 2014’te ulaşacağız gibi gözüküyor. Son gelişmeleri sizin için bir araya getirdik.

Günümüzde ARM tabanlı mobil işlemcilere baktığımızda, işlemcilerin genellikle 28 ve 32nm üretim sürecine sahip olduğunu görüyoruz. İşlemci sektöründeki en düşük nanometreli üretimi ise şimdilik 22nm ile Intel gerçekleştiriyor. Piyasadaki üçüncü ve dördüncü nesil Core işlemci aileleri, 22nm üretim sürecine sahip.

TSMC ve GlobalFoundries gibi büyük üreticiler tarafından hazırlanan mobil işlemciler, bu firmaların teknolojik yenilikleri sayesinde daha da hızlı bir şekilde gelişiyor.

TSMC ve GlobalFoundries gibi üreticiler, 20nm üretim sürecine 2014 yılında adapte olacak. 28nm üretim sürecine sahip olan ve 2.3 GHz hızında çalışan Snapdragon 800 işlemcisini, aynı mimariyle fakat 20nm üretim teknolojisiyle ürettiğinizde yüzde 25 daha az güç tüketimi gözleniyor. Böylece ortalama yüzde 30 daha hızlı saat frekansına sahip işlemcileri 2014 yılında görebiliriz.

20nm üretim teknolojisiyle beraber 2.8 ve 3 GHz barajına gelecek olan mobil işlemciler, daha da düşük nanometreler ile beraber, çok daha üst seviye hızlara ve özelliklere sahip olabilecekler.Etiketler: , , , , , , ,


Henüz bu konuya yorum yapılmamış.
Konu Hakkında Yorumunuz: