Samsung, 2015 Yılında Exynos GPU Üretmeye Hazırlanıyor

   
Samsung, 2015 Yılında Exynos GPU Üretmeye Hazırlanıyor


exynos-gpu

Samsung, elektronik dünyasının devleri arasında çok özel bir yere sahip. Güney Koreli üretici gerekli gördüğü takdirde, ekran panelinden tutun bataryasına, işlemcisinden tutun da hafıza çipine kadar birçok bileşeni kendi tesislerinde hazırlayabiliyor. Yine de, şirketin tümüyle kendi kendine yetebilmesini engelleyen bazı zorluklar mevcut.

Bu zorlukların ilki, işlemci çekirdeği üretimi olmakta. Birçok akıllı telefonunda ve tabletinde Exynos Octa çipsetleri tercih eden Samsung, Cortex-A serisi CPU çekirdeklerini satın almak durumunda kalıyor. Üreticinin grafik çipleri için de yabancı kaynaklara başvurmak zorunda kaldığını belirtelim. Örneğin, Galaxy Alpha‘da karşımıza çıkan Exynos 5 Octa 5430 çipsetin yapısında, Cortex-A7, Cortex-A15 CPU çekirdekleri ve Mali-T628 GPU devresi kullanılmaktaydı.

Güney Koreli teknoloji devine yakın kaynaklardan sızdırılan bilgilere göre, şirketin 2015 planları 64-bit big.LITTLE mimarili, Exynos GPU ve Cat 6 LTE modemli bir çipsetin üretimini de kapsıyor.

Halihazırda NVIDIA ile kanlı bıçaklı olan Samsung, Exynos GPU yongasını geliştirdiği takdirde, NVIDIA, Qualcomm ve Intel gibi üreticilerin arasına katılmış olacak.Etiketler: , , , , , , ,


Henüz bu konuya yorum yapılmamış.
Konu Hakkında Yorumunuz: