Nokia Lumia 520 İncelemesi

   
Nokia Lumia 520 İncelemesi


nokia_lumia_520_inceleme

Ailenin en küçük ferdi Lumia 520, elbette fiyatıyla da en son sırada yer alıyor. Nokia’nın pek takdir edilmese de fiyat politikası, performans ve hedef kitle konularında bir bildiği olduğunu her zaman söylüyoruz. Yalnızca yeni nesil akıllı telefonları için değil; Nokia, gelişmekte olan pazarlara yönelik olarak çıkan ve hedef kitlesi akıllı telefona giriş yapacak kullanıcılardan oluşan modellere hep önem vermiş bir marka. Lumia ailesi için de bu politikanın bir bölümünü kullanmaktan çekinmedi. Lumia 920 ile en iyiler arasına adını yazdırmak isterken o derece ileri seviye kullanıcılardan olmayanları da unutmadı ve seriyi daha düşük konfigürasyonlu, daha küçük ekranlı, daha uygun fiyatlı modellerle genişletmeye devam etti. Lumia 520 de akıllı telefona giriş seviyesindeki kullanıcıların hoşuna gidebilecek bir model.

nokia_lumia_520_screenshot

Fiyat
Nokia Lumia 520, artık iyice oturmuş olan Lumia bilinirliğinden faydalanabilecek bir model. Renkli kasalar ve Nokia’nın işin içine kendinden çok şey katması (haritalar, müzik ve kamera uygulamaları gibi) Lumia serisinin imajını her geçen gün biraz daha yükseltiyor. Lumia 520’nin tasarımı diğer Lumia’lardan tabii ki farksız, ekranın kenarlarına kadar telefonu saran arka kapaklar siyah ve beyaz haricinde sarı, mavi ve kırmızı gibi canlı renklerle kullanıcılarını bekliyor.

Giriş seviyesinde rekabette olduğu hiçbir model, Lumia 620 hariç, böyle renkli ve ilgi çekici değil. Telefonun kalınlığı 9,9 mm ağırlığı ise 124 gram. 4 inçlik ekranı 480×800 piksel çözünürlüğünde. Telefon, Lumia 620’nin daha düşük modeli olmasına rağmen ondan daha büyük görünüyor. Daha köşeli hatlara sahip olan Lumia 520’nin 1 GHz’lik çift çekirdekli işlemcisi, 512 MB RAM’i ve 8 GB dahili depolama alanı bulunuyor. Düşük bellek değeri tabii çoklu görevlerde, uygulama geçişlerinde yavaşlamalar görülmesinin sebebi olarak sayılabilir.

nokia_lumia_520

Orta Karar
Cihazın ekran piksel yoğunluğu değeri 233 ppi. Böylesine makul bir fiyattan alınmış bir telefon için ekranın Galaxy S4 ekranı gibi etkileyici olmasını bekleyemeyiz tabii ki. Tuş dizilimleri diğer Lumia’larla bire bir aynı olan Lumia 520’nin 5 megapiksellik kamerası mevcut. Ön yüzünde kamera bulunmadğı için eğer video görüşmeler yapmayı planlıyorduysanız şimdi vazgeçseniz iyi olur. 5 megapiksellik kamerayla çekilen fotoğraflar detaydan yoksun, bazen odaklamada bile başarısız olabilirsiniz. En kötüsü ise kameranın flaşının omayışı. Giriş seviyesi akıllı telefondan kamera performansı olarak çok şey beklemiyorduk zaten ama LED flaşa yer verilmemiş olması bir eksi. Arka kapak çıkabiliyor. 1430 mAh’lik batarya, microSD kart girişi ve micro-SIM girişi, bu alanda yer alıyor. 8 GB’lık dahili depolama alanını kart vasıtasıyla 64 GB’a kadar artırmak mümkün.

Artılar
Fiyat, ekran büyüklüğü

Eksiler
Ön kamera yok, arka kamerada flaş yok

Teknik Özellikler

Ekran
• 4 inç IPS LCD
• 480×800, 233 ppi

İşletim sistemi
• Windows Phone 8

İşlemci
• 1 GHz çift çekirdekli Qualcomm

Bellek
• 512 MB

Depolama
• 8 GB
• microSD kart ile 64 GB’a kadar
• 7 GB SkyDrive

Bağlantılar
• micro-USB, 3G, Wi-Fi, Bluetooth 3.0

Kamera
• 5 MP

Boyutlar / Ağırlık
• 119,9 x 64 x 9,9 mm / 124 gram

 

Kaynak: LOGEtiketler: , , , , , , , , ,


Henüz bu konuya yorum yapılmamış.
Konu Hakkında Yorumunuz: