Microsoft Nokia’yı Resmi Olarak Satın Aldı!

   
Microsoft Nokia’yı Resmi Olarak Satın Aldı!


m_nokia_aio

Biraz geçmişe gittiğimizde telefon pazarında hakimiyeti en güçlü marka olan Nokia‘yı bir kez olsun kullanmamış insan çok azdır belki de. Her yıl çıkardığı telefonlarla olay yaratan, tasarımını ve kullanışlı ara yüzünü konuşturan Nokia, telefon markaları içinde adeta bir kraldı. 3310 efsanesinin günümüzde hala konuşulduğu marka artık devrini kapattı.

Finli telefon şirketinin giderek büyüyen başarısı, akıllı telefon pazarının ani yükselişiyle bir anda tepetaklak oldu. Apple ve Samsung gibi devlerin arasından tasarımlarıyla bile sıyrılamayan Nokia ne yazık ki ismini ve tacını bir kenara bırakıyor. Bugün resmi internet sitesinden duyuruyu yapan eski telefon devi, artık tüm servisleri ve cihazları ile Microsoft‘a ait.

nokia

Satışın daha önce duyurulan 5,44 milyar euroyu biraz geçtiğini ifade eden Nokia tam bir sayı vermemekle birlikte Hindistan ve Güney Kore’deki fabrikaların Microsoft’a geçmeyeceğini de yazısında duyurdu. Hindistan’da bulunan fabrikayı, yaşadığı vergi sorunları sebebiyle anlaşmaya dahil edemeyen Nokia, Güney Kore’de bulunan fabrikayı ise kapatıyor. Fabrikanın kapanması durumunda tesisteki 200 çalışanın akıbetinin ne olacağı konusunda ise bir açıklama yapılmadı.

Nokia telefonların bu anlaşma ile artık Nokia telefon olmayacağı gerçeği ise iç burkan detaylardan biri. iOS ve Android savaşında çok geride kalan Nokia, ne yazık ki sağlamlığıyla meşhur telefonları kadar dayanıklı olamadı.

Kaynak: LOGEtiketler: , , , , , , ,


Henüz bu konuya yorum yapılmamış.
Konu Hakkında Yorumunuz: