Android 4.3 Uygulama İzinlerini Yönetebiliyor!

   
Android 4.3 Uygulama İzinlerini Yönetebiliyor!


Anroid 4.3’ün gizli kalmış yönleri yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. Yeni sürümde, üçüncü parti uygulamaların istediği izinler ve bu izinlerin kontrolü ayarlardan sağlanabiliyor. İşte konuya ilişkin detaylar:

Android işletim sistemine sahip mobil cihazlara, Google Play Store’dan veya apk ile bir uygulama veya oyun yüklemeye çalıştığınızda, sistem size ilgili kurulumun gerektirdiği izinlere dair bilgi de aktaracaktır. Android 4.3 ve öncesindeki sistemlerde bu izinleri kurulumdan sonra görmek veya kullanım durumuna ilişkin bilgi almak mümkün olmuyordu.

Android 4.3’te ise bu durumu düzenleyen bir ayarın bulunduğu ortaya çıktı. “Apps Ops” adı verilen ve ayarlar içinden erişilebilen bu ayar sayesinde kullanıcılar, herhangi bir uygulamanın istediği izinleri sonradan görebilme ve bu izinlerin kullanım durumuna ilişkin bilgi sahibi olabilme (örneğin kaç dakika önce bu izine başvurulmuş) imkanına kavuşuyor.

İzinleri tek tek iptal etme gibi bir olanak ad tanıyan bu özellik, güvenlik adına ciddi kazanımlar sağlıyor. Zaten üçüncü şahıs yazılımların güvenilirliği noktasında bir takım sorunlar yaşayan Android kullanıcıları için bu husus çok önemli bir yenilik olabilir. Sistemi kullanmaya başladığımızda konuya dair daha fazla bilgi sahibi olacağız.

android_4.3_apps_ops

 

 

 Etiketler: , , , , , , ,


Henüz bu konuya yorum yapılmamış.
Konu Hakkında Yorumunuz: