iOS 7 Tanıtıldı

   
iOS 7 Tanıtıldı


iOS_7_1

Apple‘ ın merakla beklenen mobil işletim sistemi  iOS 7, dün akşam San Francisco’ daki Moscone West Center’da başlayan Dünya Geliştiriciler Konferansı’nda gün ışığına çıktı. Uzun zamandır iOS kullanıcıları tarafından sabırsızlıkla beklenen işletim sistemi iOS 7 daha önceden de söylenildiği gibi yepyeni bir arayüzle geliyor. Apple’ın tasarımdan sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Sir Jonathan Ive’ın önderliğinde tasarlanan iOS 7, yeni bildirim merkezi, yeni kilit ekranı, yeni çoklu görev özellikleri, yeni kamera uygulaması ve yeni hava durumu uygulamasıyla daha önceki iOS işletim sistemlerinen kolayca ayrılıyor.

iOS_7_2

Sizlere ilk başta iOS 7′nin yenilenen kullanıcı arayüzünden bahsedelim. Baştan aşağı yenilenen kullanıcı arayüzü, daha sade ikonlara, daha ince yazı tiplerine ve daha keskin hatlara sahip; tüm ikonlar ise yeni bir renk paletiyle birlikte geliyor. Telefon, mesajlar, takvim, Game Center ve diğer uygulamaların günlük hayatın unsurlarından ilham alan tasarımlarının kaldırıldığını, her bir uygulamanın işleve odaklandığını söyleyelim.

iOS_7_3

Daha önceden soldan sağa doğru sürükleyebileceğiniz kilit ekranında da değişikliğe gidilmiş. Bundan böyle kilit ekranı yukarı sürüklemeyle açılabiliyor. Yenilenen kilit ekranı bunun yanında kullanıcıların görüntülenen uyarılara müdahale edebilmesine olanak tanıyor. Apple, iOS 7 işletim sisteminde yenilenen arayüz ve kilit ekranı dışında kontrol merkezini de sizlere sunuyor. Aşağıdan yukarı doğru tek sürükleme ile karşınıza çıkan kontrol merkezi, Android işletim sisteminde olduğu gibi bir takım ayarlara hızlıca ulaşmanıza imkan tanıyor. Wi-Fi, Bluetooth, parlaklık seviyesi, uyku modu, AirDrop, AirPlay, müzik çalar, kamera, fener ve hesap makinesi gibi kısayollar, iOS 7′nin yeni kontrol merkezinde mevcut.

iOS_7_4

Bir seferde kaç tane bildirimin aynı anda görüntülenebileceği de yeniden tasarlanan bildirim merkezi ile beraber değişti. iOS 7 işletim sisteminde klasörlerde de yeniliğe gidilmiş durumda. Bundan böyle kullanıcılar sınırsız sayıda uygulamayı klasörlerine yerleştirebilecek. Bilindiği üzere daha önceden klasörlere sınırlı sayıda uygulama konulabiliyordu.

iOS_7_5

Dün akşam tanıtılan iOS 7′de dikkat çeken diğer bir yenilik ise kamera uygulaması. Artık kamera uygulaması üzerinden (farklı bir uygulama kullanmadan) Instagram’da yapılan fotoğraf filtrelerini yapmak mümkün. iOS 7′de “fotoğraflar” uygulamasında dadeğişiklikler göze çarpıyor. Bundan böyle kullanıcılar fotoğraflarını bu uygulama üzerinden tarihe bağlı olarak görüntüleyebilecek. Tek bir yıl içerisinde çekilen tüm fotoğrafların toplu olarak görüntülenebileceğini belirtmekte yarar var. Daha öncesinde Apple’ın bulut servisi iCloud’a sadece fotoğraflar yüklenebiliyordu. iOS 7 ile bu kural artık değişiyor. Bundan böyle fotoğrafların haricinde videolar da uygulama üzerinden bulut servisine depolanabilecek.

iOS_7_6

AirDrop da iOS 7′niny yeniliklerinden biri. AirDrop sayesinde iOS kullanıcıları, kontrol merkezi üzerinden diğer iOS kullanıcılarına kolay bir şekilde içerik paylaşabilecek (Wi-Fi’ya ihtiyaç duyulmadan). Bu özelliğin iPhone 5, beşinci nesil iPod touch, dördüncü nesil iPad (üçüncü nesil iPad’de çalışmayacak) ve iPad mini’lerde çalışacağını ifade edelim. Tam ekran gezinme olanağı sunan Safari’de arama kısmı kaldırılmış. Artık aramak istenilen kelime URL girilen yerden gerçekleşiyor.

iOS_7_7

Apple’ın kişisel asistan servisi Siri de iOS 7′de yapılan yeniliklerden nasibini almış durumda. Yenilenen insan sesleriyle (İngilizce, Almanca ve Fransızca) gelen Siri, artık parlaklığı kısıp açabilmeye, Bluetooth’u açıp kapamaya, Bing, Twitter ve Wikipedia üzerinden arama yapmaya imkan tanıyor. Siri buna ek olarak otomobil kullanım işlevlerini de geliştirmiş. Önümüzdeki yıl piyasaya sunulacak olan otomobillerde (Mercedes, Honda, Nissan, Kia, Volvo, Opel, Jaguar, Ferrari, Chevrolet) iOS’i kontrol panellerinde görebileceğiz. Siri sayesinde müzik çalma, çağrı cevaplama ve navigasyon işlemlerinden de faydalanabileceğiz.

iOS_7_8

Android’li cihazlarda bir süredir kullanılan otomatik uygulama güncelleme özelliği iOS 7 ile birlikte geliyor. Bundan böyle uygulamaları App Store’a girerek güncellemeye gerek yok. Haberin başında iOS 7′nin çoklu görev özelliklerine de vurgu yapmıştık. Eski işletim sisteminde Apple’ın önceden yüklediği uygulamalar ve sadece belirli servisler görev özelliklerini kullanabiliyordu. iOS 7 ile birlikte artık tüm uygulamalar çoklu görev özelliğinden faydalanabilecek. Arka planda çalışan uygulamaların artık pil ömrüne olumsuz etki etmediğini de söyleyelim. Cihazlar arasında bildirimlerin eşzamanlamasını da sağlayan iOS 7′de FaceTime ile Wi-Fi üzerinden sesli arama yapabilmek artık mümkün. FaceTime aramalarını, telefon görüşmelerini ve mesajlarını da engellemek iOS 7′nin sunduğu diğer yenilikler arasında.

iOS_7_9

Son olarak sizlere uzun zamandır dedikodusu yapılan Apple’ın yeni servisi iTunes Radio’dan bahsedelim. Uzun zamandır plak şirketleriyle olan anlaşmazlık yüzünden gündeme gelen Apple, plak şirketleriyle olan sorunu çözerek yeni müzik servisi iRadio’yu dün akşam görücüye çıkardı. Yenilenen müzik uygulaması içerisinde yer alan iRadio servisi, dilediğiniz şarkıyı dinleme, belirli şarkı, sanatçı, albüm veya türe göre radyo istasyonları oluşturma imkanına sahip.

iOS_7_iTunes_Radio

Pandora tarzı bir deneyim sunan iTunes Radio, ilk etapta Amerika’da kullanıma sunulacağı açıklandı. iTunes Radio’nun ilerleyen zamanlarda diğer ülkelerde de kullanılabilecek. Bu arada iRadio’nun reklamlı servisinin ücretli olacağını, eğer reklamları dinlemek istemiyorsanız iTunes Match servisine abone olmanız gerektiğini; bu sayede reklamsız müzik keyfi deneyimine varabileceğinizi söyleyelim. Eğer geliştirici iseniz yenilenen iOS 7 işletim sistemini beta olarak kullanabilirsiniz. iOS 7′nin final sürümü ise sonbahar aylarında iPhone 4, iPhone 4S, iPhone 4, beşinci nesil iPod touch, iPad mini, iPad 2, üçüncü ve dördüncü nesil iPad için indirmeye sunulacak.

iOS_7_iTunes_Radio_1


Kaynak: LOG

 

 

 Etiketler: , , , , , , , , , ,


Henüz bu konuya yorum yapılmamış.
Konu Hakkında Yorumunuz: