Apple Kendi İşlemcisini Kendi Üretecek!

   
Apple Kendi İşlemcisini Kendi Üretecek!


Apple_islemci

Apple kafalarda soru işareti yaratan tarihi bir satın almaya imza attı. Apple bünyesine katılan Tayvan’lı yeni şirket, kendi yongalarını üretiyordu. Peki Apple’ın planları ne?

Yıllardır Apple’ın mobil cihazlarında yer alan işlemcileri üreten Samsung ile Apple’ın arası yaşanan patent kavgaları nedeniyle açıldı. Bu nedenle kendine yeni bir iş ortağı arayan Apple, TSMC ile anlaşmaya varmış ve gelecek yıldan itibaren mobil işlemcilerini buradan temin etmeye karar vermişti.

Bu büyük anlaşma henüz hayata geçmeden Apple ilginç bir satın almaya imza attı. Tayvanlı bir çip üreticisi olan United Microelectronics’i bünyesine katan Apple’ın bu hamlesi, kendi işlemcilerini üreteceği şeklinde yorumlandı.

apple_a6

Zaten TSMC’nin Apple’ın ihtiyacı olan üretim kapasitesine ve esnekliğine sahip olmadığı ilk günlerden beri konuşuluyordu. Apple da bunu düşünmüştür muhtemelen ki öyle de görünüyor. Şimdilik anlaşılan TSMC geçici bir çözüm arayışıydı ve yeni satın alma, olgunluk dönemine ulaşıncaya kadar TSMC tercih edilecekti.

Konuya ilişkin henüz Apple cephesinden gelmiş bir bilgi yok ancak Apple’ın kısa bir süre önce de AMD’den mühendisleri kendi bünyesine kattığını biliyoruz. Parçaları birleştirince ortaya çıkan tablo hiç de karmaşık değil. Bekleyelim görelim.Etiketler: , , , , , , ,


Henüz bu konuya yorum yapılmamış.
Konu Hakkında Yorumunuz: